Haber

Bursa’da seçim: Sinan Ateş etkisi, başa baş bir yarış beklentisi

BURSA – Türkiye’nin “tarihi” seçimine 16 gün kaldı. İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olan Bursa’da, sandık günü yaklaşırken sokaklarda siyaset hareketlendi.

Sanayi ve tarım alanlarıyla Türkiye ekonomisinin değerli şehirlerinden biri olan Bursa’da yaklaşık 2 milyon kişi oy kullanacak. AK Parti’nin güçlü olduğu kentte, Millet İttifakı’nın son dönemdeki yükselişi dikkat çekiyor. Yerel seçimlerde muhalefet ve iktidarın kıyasıya yarıştığı Bursa’nın nabzını tuttuk.

BURSA’NIN SALLAMADAN HAVA KİRLİLİĞİNE KADAR BİRÇOK SORUNU VAR

Marmara’nın güneyinde, Uludağ’ın eteklerinde yer alan Bursa, geniş ovalara açılan coğrafyasıyla tarımın öne çıktığı bir şehir. Otomotiv ve dokuma bölümlerinin ana aktörlerini barındıran kent, irili ufaklı çok sayıda sanayi tesisine sahip ve “küçük metropol” olarak anılıyor. Yıllar içinde “kaçak sanayileşme”nin uzayıp kentin batısından doğusuna doğru yayıldığı Bursa’da çevre ve trafik açısından birçok sorun var. Kuzey Marmara Fay hattının eteğindeki kent, deprem açısından riskli olarak nitelendirilirken, çarpık kentleşmenin de etkisiyle yıllar içinde küçük “gettoların” oluştuğu, yapılaşmaya açılan alanların olduğu bir kent olarak dikkat çekiyor. tartışma yaratmışlardır. AK Parti’nin iktidara geldiği günden bu yana yerel yönetimde yer aldığı kentte bir diğer sorun da göç sorunu. Nüfusu yıllar içinde ikiye katlanan ancak uygun şehircilik politikalarının geliştirilmediği kentte işsizlik de en değerli sorun olarak dile getiriliyor. Genç işsizliğinin yaygın olduğu kentte özellikle dokumacılık alanında kayıt dışı çalışmanın önüne geçilmediği söyleniyor. Bursa’nın beyin sarsıntısından ekonomiye, hava kirliliğinden tarıma kadar birçok sorunu var.

.


SİNAN ATEŞ ETKİSİ, TAHMİN BAŞKANLIĞA YARIŞACAK

AK Parti’nin yıllardır güçlü olduğu kentte siyasi istikrar son dönemde “gerildi”. CHP’nin 2019 seçimlerinde büyükşehir belediyesini AK Parti’ye kaptırmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun “pişmanım” dediği Bursa’da seçmen profilini ağırlıklı olarak “milliyetçi muhafazakarlar” oluşturuyor.

Geçmişte MHP’nin ikonik isimlerinin doğduğu ve AK Parti’nin değerli kadrolarının yönetici isimlerinin görev aldığı kentte Cumhur İttifakı’nın gücü büyük ölçüde devam ediyor. Dava Dernekleri eski Genel Başkanı Bursalı Sinan Ateş’in öldürülmesinin ardından MHP’nin gereken tepkiyi göstermediğini belirtenler, MHP’nin oy kaybedeceği görüşünde. Bütün bu yansımaların muhalefet bloğuna oy olarak dönmeyeceğini söyleyenler, Cumhur İttifakı kanadını destekleyenlerin bir kısmının sandık başına gitmeyeceğini söylüyor. Bu irtica oylarının bir kısmının UYGUN Partisi’ne gideceği görüşü il genelinde hakim olurken, partinin Bursa’da Türkiye ortalamasından daha fazla oya ulaşabileceği söyleniyor.

.

Bursa’da Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin iki üyesini aday gösteren ve bir önceki seçimde 5 milletvekili çıkaran CHP’nin bu sayıyı artıracağı tahmin ediliyor. Yıllardır Türkiye’de genel sonuçların belli olduğu Bursa’daki cumhurbaşkanlığı yarışında Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında başa baş bir yarış bekleniyor. Milliyetçi muhafazakar seçmenin oylarının da etkisiyle Bursa’da Erdoğan’ın yarışı küçük bir farkla bitirebileceğini söyleyenler, özellikle ekonomi alanındaki olumsuzlukların da etkisiyle iğnenin Kılıçdaroğlu’na dönebileceği yorumunu yapıyor.

7 Haziran 2015 seçimlerinde Bursa 2. ilçeden milletvekili seçen HDP’nin 14 Mayıs öncesi de oldukça tartışmalı. Yeşil Sol Parti listeleriyle seçime giren parti, milletvekili çıkacak mı diye bakıyor. kesin gözüyle bu bölgeden.

.

HANGİ ADAYLAR DİKKATE ALACAK?

Bursa, TBMM’de 20 milletvekili ile temsil edilmektedir. Bir önceki genel seçimde AK Parti 11, CHP 5, UYGUN Parti ve MHP 2’şer oy almıştı. İki ilçesi bulunan kentte iktidarını sürdürmek isteyen AK Parti’nin adayları arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile eski İçişleri Bakanı Efkan Ala dikkat çekiyor.

Yerel seçimlerde yükselen oy oranını daha da artırmayı hedefleyen CHP’de, 1. bölgede Prof. Dr. Kayıhan Pala birinci aday olarak aday gösterildi. Çok sayıda Balkan göçmeninin yaşadığı kentte, Balkan derneklerinin desteklediği Hasan Öztürk de CHP’nin bir diğer öne çıkan ismi oldu. CHP’nin 1. ilçe üçüncü adayı Saadet Partisi kontenjanından geçtiğimiz yerel seçimlerde de belediye başkan adayı olan Mehmet Atmaca’dır. Bursa 2. bölge için ikinci aday Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun oldu.

MHP’nin tepkilerin merkezinde olduğu belirtilen birinci bölge adayı Sinan Ateş’in öldürülmesinin ardından değişmeyen MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman yeniden aday gösterildi. Fevzi Zırhlıoğlu, MHP’nin 2. bölge liste başı adayı oldu.

.

Milliyetçi muhafazakar seçmenin oylarını hedef alan ÂLÂ Partisi’nde 1. bölgede Bursa İl Başkanı Yüksel Selçuk Türkoğlu birinci, YETER Partisi Eğitim Politikaları Lideri Sevinç Atabay ikinci sırada yer aldı. YETER PARTİ Bursa 2. bölgede ÂLÂ Partisi Genel Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Toktaş’ı birinciliğe aday gösterdi.

Bursa’da tezi bulunan HDP, Yeşil Sol Parti listeleriyle sahada çalışıyor. 2. bölge için HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, birincilik için HDP Bursa İl Eşbaşkanı Ceylan Erol Erdoğan aday gösterildi. Sadece Bursa’nın 1. bölgesinde seçilen Türk Personel Partisi’nin lideri Barış İmzacılarından Hakan Koçak oldu.

.


GAZETECİ KAPLANOĞLU: BURSA’DAN SÜRPRİZ OLMAYACAK

Bursa Muhalif Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ozan Kaplanoğlu’na göre Bursa’nın sıkıntıları, Türkiye’nin genelinin yaşadığı sorunlardan bağımsız düşünülmemeli. İşsizliğin her geçen gün arttığı Bursa’da özellikle göçmenlere yönelik olumsuz bir tutumun söz konusu olduğunu anlatan Kaplanoğlu, bu kesimin fabrikalarda “ucuz işgücü” için çalıştırıldığını belirterek, “Bu alıntılar bizim milliyetçiliğimizin ikiyüzlülüğünü gösteriyor” dedi. 14 Mayıs seçimleri öncesi siyasi ortamın pek heyecanlı olmadığını belirten Kaplanoğlu, şöyle devam etti:

“Bursa, yıllardır “sağ”ın yönettiği bir şehir. Bursa’daki oy oranları Türkiye genelindeki oy oranları ile örtüşmektedir. Ben bu seçimlerde çok önemli bir heyecan eksikliği görüyorum. AKP’de heyecan yok. CHP’nin aday tanıtım toplantısında bir heyecan göremedim. ÂL Parti’de heyecan var. Bir önceki seçim dönemine göre ivme kazandı. Yeşil Sol Parti 2. bölgede milletvekili çıkarmayı hedefliyor ve büyük olasılıkla da yapacak. Bursa MHP’nin kalelerinden biri ama kan kaybetmiş. Sinan Ateş’in öldürülmesine tepki gösterilmemesi sorun yarattı. AKP ve MHP kanayacak ama değerli CHP mi yoksa YETER Partisi mi yoksa HDP mi vekalet kazanacak? Bence Erdoğan Bursa’dan güçlü çıkacaktır. Kılıçdaroğlu Altı Sofra’yı ortaya çıkarıp heyecan getirdi ama Bursa tarihi itibariyle hep diri. Gördüğüm kadarıyla Bursa’dan bir sürpriz olmayacak. Hiçbir partinin onu şaşırtacağını düşünmüyorum.”

Gazeteci Ozan Kaplanoğlu


‘ARTIK DEĞİŞİM İSTİYORUM, YETER’

Özellikle ekonomik sorunların ön planda olduğu Bursa’da sokakta istikrarlı bir hava hakim. Cumhur İttifakı’nı desteklediğini belirten seçmenin birçoğu ekonomik konuları konuşurken, AK Parti hükümetini analiz adresi olarak görüyor. Muhalefet bloğunun seçimleri kazanması gerektiğini söyleyenler, değişim olması gerektiğini söylüyor.

Emekli Sevilay Önder’e göre özellikle hayat pahalılığı dayanılmaz. Orta gelirli olmasına rağmen zor günler geçirdiğini ve pazara gittiğinde soğan alıp almamayı düşündüğünü anlatan Cumhurbaşkanı, “Bu bizim için bir zevk mi? Doğalgazı bedavaya yaptı. Neden siz yapmadınız?” şimdiye kadar mı yaptın, seçim geldi, her şeyi yapmaya başladın mı?” Başkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sabahları huzursuz uyanıyorum. Seçim sonuçlarına bakacağım, Hollanda kabul eder mi, Almanya kabul eder mi, şoför ve hamburgerci olacağım. Değiştirelim kardeşim. 20 yıldır hiçbir şey yapmadı. ‘Yol yapıldı’ diyorlar ama ben araba alamam mazot alamam gideyim diye. 20 yıl sonra ‘O kardeşe yetki verin’. 20 yıldır neredesin? neden yapmadın Değişim istiyorum, yeter.”

Sevilay Başkan


‘EKONOMİK SORUNLAR VAR, 6’LI TABLO BANA GÜVEN VERMİYOR’

Emekli maaşlarına zam yapılması gerektiğini söyleyen ve özellikle piyasa fiyatlarının fahiş artışlarının önüne geçilmesi için adımlar atılmasını talep eden emekli Rüştü Karataş, seçimlerde Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğini söyledi. Ekonomik sorunların kaynağı olarak “dış güçler”e işaret eden Karataş, “Cumhur İttifakı kazanıyor. Millet İttifakından bir beklentim yok, yapacaklarına inanmıyorum, kadrolarının bu işi yapacağına inanmıyorum. Deneyimleri var. Neden böyle bir fiyat artışı oldu merak ediyorum. Bence ekonomik sorunlar dış güçlerden, yoksa fiyat neden bu kadar artsın?” sözlerini kaydetti.

Rüştü Karataş

Seçimlerin heyecanlı ve kafa kafaya geçtiğine değinen Hüseyin Demirkıran, seçimlerde AK Parti’yi destekleyeceğini söyledi. En değerli sorunun işsizlik ve ekonomik sorunlar olduğunu belirten Demirkıran, “AKP’nin kazanacağını düşünüyorum. Yapılan birçok yatırım var ve bunlar devam etmeli. Türkiye’nin bekası için AKP gelmeli. Altı partinin bir araya gelmesi bana güven vermiyor. Daha önce koalisyon hükümetleri yaşadık, biri ne derse diğeri onaylamıyor. Ekonominin düzelmesi lazım, iyi tarafıyla kötü tarafıyla eleştireceksiniz. Muhalefet kazanırsa umut olabilir ya da üzülebiliriz” dedi.

Hüseyin Demirkıran


’23 yaşındayım, kendimi genç hissetmiyorum’

Gündüzleri bir fabrikada çalışıp akşamları berberlik yapan İbrahim Ünlügöz, özellikle kiraların yüksek olması ve geçim sıkıntısından şikayetçi olduğunu söyledi. Ekonominin “berbat” olduğunu kaydeden Ünlügöz, “Geçitimizi yapamıyoruz, ek iş yapıyoruz, bir şeyler değişsin istiyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu daha iyi olabilirdi. Bunlar birleştirildikçe oylar artabilir. 15 Mayıs’ta bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Kılıçdaroğlu çok şeyler söylüyor, olması gerekenler. Biraz umutluyuz” dedi.

İbrahim Ünlüöz

Genç seçmen Emirhan Eren de seçimlerden beklentisini “ekonomide biraz daha düzelme” sözleriyle açıkladı. Her şeyin ateş değerinde olduğunu belirten Eren, “Ben halimden memnunum ama daha rahat yaşamak isterim. 23 yaşındayım ve ekonomiyi düşünmek istemiyorum. Bizim kuşaktan ya da bizden önceki kuşaktan isimler siyasete girsin. Yaş farkımız ve kafa farkımız da var. Bence kendimizi anlatamıyoruz. Genç siyasetçiler Meclis’e girerse daha iyi diyalog kurabilirler. Umutluyum, güzel şeyler olacağını düşünüyorum. 23 yaşındayım ama kendimi ergen gibi hissetmiyorum, ergen gibi hissetmek istiyorum.”

emirhan eren


AK PARTİ KÖKÇIKARAN: KİMSEYE ‘EKONOMİK GELİŞME YOK’ Cümlesi VERMİYORUZ

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Bursa İl Başkanı Engin Kökçıkaran, seçmenin projeleri hayata geçirebilecek kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu düşündüğünü belirterek, “Vatandaşlarımız, dünyadaki ekonomik sıkıntıları iyi ve güçlü bir şekilde aşacağımıza dair ümidi görüyor. başkanımızın liderliğinde. ‘Ekonomik gelişme yok’ ifadesini kimseye kullanmıyoruz. Bunun çözümü varsa o da başkanımızda, AK Parti’mizdedir” dedi.

Bursa’nın geçmişten bu yana AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok güvendiğini belirten Kökçıkaran, seçimlerle ilgili olarak, “Allah’ın izniyle desteği artırarak daha çok oyla çıkacağız. Vatandaşın talep ettiği her yerde yanınızdayız. Bizim açılışlarımızda bile diğer aday il mitinglerinden daha fazla katılım var” dedi.

AK Parti Seçim İşleri Bursa İl Başkanı Engin Kökçıkaran


CHP’Lİ PALA: Azimli KILIÇDAROĞLU’MUZUN YÜKSEK OY İLE SEÇİLMESİ

Bursa’nın çok önemli sorunları olduğunu anlatan CHP Bursa 1. bölge birinci adayı Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya göre kentin birinci sorunu ekonomi. İşçilerin geçinemediğine değinen Pala, şehrin sorunlarına ilişkin şunları söyledi: “Bursa’da 500 binin üzerinde emekli var. İşçiler hizmetlere erişimde sorun yaşıyor, şehir iyi yönetilmiyor. Hava kirli, su sorunu var, trafik yönetilemez durumda. Sağlık sorunları ve eğitime erişimde ciddi sorunlar yaşanıyor. Bursa’nın hem merkezi hem de yerel politikalarla vatandaşın rahat nefes alabileceği bir yer haline getirilmesi gerekiyor” dedi.

Pala, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olarak ilk etapta çok önemli oylar alma ihtimalini saha çalışmalarında gözlemlediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Millet İttifakı olarak saha çalışmalarımızda görüyoruz ki toplam milletvekili sayımızın yarısından fazlasını Bursa’da birinci ve ikinci bölge milletvekili yetiştireceğiz. Hedefimiz, Kemal Kılıçdaroğlu’nu çok daha yüksek bir oyla cumhurbaşkanı seçip Meclis’e çok sayıda milletvekili göndererek, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi bir an önce hayata geçirmektir.”

Kayıhan Pala, CHP Bursa 1. bölge 1. aday adayı


İYİ PARTİ ATABAY: YORGUN, MUTLU VATANDAŞLARIMI GÖRÜYORUM

İYİ Parti Eğitim Politikaları Lideri Sevinç Atabay, Bursa 1. bölge ikinci olağan adayı oldu. Yaklaşık 2 haftadır bölgede olduklarını söyleyen Atabay, “Karşılaştığımız esnaflar ‘Yeter artık kurtarın’ diyorlar. Kadın çalışana rastlasak ‘İki gündür aynı yemeği yiyoruz, başka yemek yapma imkanımız yok’ diyor. Yorgun, mutsuz Bursalı hemşehrilerimi gördüm” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına büyük ilgi olduğunu ve partisinin birinci bölgeye dört, ikinci bölgeye en az iki veya üç milletvekili atamak için çalıştıklarını anlatan Atabay, “Türkiye bu seçime hazır ve kararını verdi. . Hep birlikte Millet İttifakı’nın egemenliği altında aydınlık günlere gideceklerdir. Türkiye tarih yazacak, Bursa da tarih yazacak” dedi.

YETER Parti Bursa 1. Bölge 2. Adayı Sevinç Atabay


İPEK YÜZ: KUTUPLANDIRMANIN YARATICILARINA CEVAP VERECEĞİZ

Yeşil Sol Parti’nin Bursa 2. ilçe adayı Batman Milletvekili Necdet İpekyüz de oldukça iddialı. Açlığın, yoksulluğun ve geleceksizliğin Bursa’da herkesi kızdırdığını belirten İpekyüz, “İnsanlar kirasını ödeyemiyor, çocuklarını okula gönderemiyor. Gelecek kaygısı taşırlar. Gençler geleceği düşünemiyor bile. İnsanlar ‘TOGG’dan bahsediyorsunuz, biz dolu değiliz’ diyor. Bursa’da oylarını ikiye katlamayı hedeflediklerini belirten İpekyüz, “Bursa’ya renk katmak istiyorsak kutuplaşma ve barış açlığı yaratanlara şu cevabı vereceğiz. Yeşil Sol ile birlikte Bursa’nın dört bir yanındayız, temsilci sayımızı ikiye katlamayı ve en az üç temsilci göndermeyi hedefliyoruz” dedi.

Yeşil Sol Parti Bursa 2. bölge 1. adayı Necdet İpekyüz


TİP’Lİ KOÇAK: BURSA İŞ ADAYLARINA HAYIR

Barışa imza atan akademisyen Hakan Koçak, Türk Personel Partisi Bursa 1. bölgeden milletvekili adayı oldu. Geçtiğimiz dönemde Bursa’da üst düzey bürokratlar ve iş adamlarının milletvekilliği yaptığını hatırlatan Koçak, “Ancak Bursa ezici bir çoğunlukla işçilerden oluşan bir şehir. On binlerce tekstil ve gıda işçisi var. Bu nedenle işçilerin sorunları yeterince dile getirilmemiştir. Bu talep ve sorunları dile getirmekte iddialıyız. Bursa emeğin adaylarına layıktır” dedi.

Bursa’nın üniversite için de değerli bir şehir olduğunu, burayı özgürleştirmek için çalışacaklarını ve ekolojik sorunlara karşı TIP olarak çalışmalarını artıracaklarını belirten, şöyle devam etti: “Meclis’te sendika gibi konularda etkin bir muhalefet yapmak istiyoruz. özgürlükler. Birinci bölge seçmenlerin laiklik ve kadın hakları konusunda çok hassas olduğu bölge. Millet İttifakı’nın aday gösterdiği Saadet Partisi ve Gelecek Partisi’nden adaylar var. Laiklik ve kadın hakları konusunda duyarlı seçmenlerimizin dikkatini çekmek isteriz. 6284 Sayılı Kanun’a ve İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı bir bakış açısı getirmek yerine, bu konularda emek vermiş ve verecek olan bir grup aday için oy vermenin değerini bir kez daha hatırlatmak isterim. Meclis.”

TİP Bursa 1. Bölge 1. Adayı Hakan Koçak

ÖNCEKİ SEÇİMLERDE SONUÇLAR NASIL OLDU?

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oylandığı 2017’de yapılan referandumda Bursa yüzde 53,21 ile evet, yüzde 46,79 ile hayır dedi.

2018’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 55,5’ini alırken, CHP adayı Muharrem İnce yüzde 31,5 oy aldı. GEZEL Partisi Genel Başkanı Meral Akşener yüzde 8,2, Selahattin Demirtaş yüzde 3,5 oy alırken, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yüzde 1,1’de kaldı.

.

2018 Genel Seçimlerinde AK Parti yüzde 46,2 oyla 11, CHP yüzde 22,7 oyla 5, FİNE Partisi yüzde 12,4 ve MHP yüzde 10,7 oyla 2’şer milletvekili çıkardı. HDP ise bu seçimlerde Bursa’dan yüzde 5.7 oy aldı.

2019 yerel seçimlerinde CHP-İYİ Parti işbirliği kapsamında CHP adayı desteklendi. AK Parti ile CHP adayı arasında başa baş geçen yarışı AK Parti’nin adayı Alinur Aktaş yüzde 49.62 ile önde tamamladı. CHP adayı Mustafa Bozbey yüzde 47.03 oyla ikinci oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler